سقوط شاخص ترس و طمع به سطح ترس به دلیل شکایت از بایننس

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال، ابزاری که احساسات کاربران را نسبت به بیت ‌کوین و کل بازار کریپتو اندازه‌گیری می‌کند، به سطح ترس سقوط کرد. طوریکه از ۱۱ مارس امسال، زمانی که یو‌اس‌دی کوین برای مدت کوتاهی ارزش دلاری خود را از دست داد، شاهد این سطح نبودیم.

کاهش شاخص ترس و طمع

سقوط شاخص ترس و طمع در ۵ ژوئن پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده علیه بایننس رخ داد. SEC در مجموع ۱۳ اتهام علیه بایننس و شرکت‌های وابسته به آن به دلیل عدم ثبت نام به عنوان بورس اوراق بهادار و فعالیت غیرقانونی در ایالات متحده مطرح کرد.

این شاخص با جمع‌آوری ترکیبی از شاخص‌ها برای سنجش احساسات بازار عمل می‌کند. این معیارها شامل نوسان قیمت، روند، حجم معاملات است که با داده‌های رسانه‌های اجتماعی و گوگل ترکیب شده تا تصویر کلی از احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به بیت ‌کوین و کل بازار کریپتو را ایجاد کند.

بیشتر احساسات منفی، ناشی از سقوط فوری ارزش ارزهای دیجیتال پس از آخرین اقدام SEC علیه بایننس بود. بر اساس داده‌ها، ارزهای دیجیتال برتر مانند بیت کوین و اتریوم به ترتیب ۴.۱ درصد و ۳.۱ درصد در ۲۴ ساعت گذشته کاهش یافته‌اند.

قیمت آلت کوین‌های بزرگتر نیز کاهش یافت. در حال حاضر، کاردانو در ۲۴ ساعت گذشته ۶.۴ درصد و سولانا ۷.۴ درصد کاهش قیمت داشته است.

موقعیت‌های معاملاتی لانگ در بازار کریپتو نیز متحمل خسارات زیادی شدند. به طوری که از زمان اعلام شکایت، بیش از ۲۸۰ میلیون دلار لیکوئید شد.

معامله‌گرانی که موقعیت‌های لانگ (شرط اهرمی روی افزایش قیمت دارایی‌های کریپتو) داشتند، بیشترین ضربه را خوردند و ۲۶۱.۷۵ میلیون دلار (۹۲ درصد) از کل لیکوئیدها را به خود اختصاص دادند. در همین حال، معامله‌گران کوتاه مدت ۲۰.۷ میلیون دلار لیکوئید شدند. دو دارایی دیجیتال برتر مسئول حدود ۴۳ درصد از این ضررها بودند.

منبع: cointelegraph